Posted on 1 Comment

AKWARELA – 7 PROSTYCH TIPÓW CZYM MALOWAĆ

Akwarela to temat, o którym ostatnio więcej tutaj piszę, przychodzę więc dziś do was z kilkoma sprawdzonymi tipami przydatnymi w trakcie malowania akwarelą.

Porady te są przydatne niezależnie od stopnia zaawansowania waszych umiejętności. Potrzebne Wam będzie kilka bardzo prostych przedmiotów, codziennego użytku, które zapewne macie już w domu.  Dzięki poniższym patentom uzyskacie ciekawe efekty plastyczne, które przydadzą się wam zwłaszcza przy pierwszych etapach pracy z akwarelą. Sprawdzą się świetnie w opracowywaniu partii tła, czy po prostu większych płaszczyzn którymi pokrywacie waszą pracę. Jeśli chcecie by takie większe plamy farby nie były zbyt jednolite i gładkie, wypróbujcie poniższe patenty.

Dołącz do grupy na Facebooku – RYSUJ, MALUJ, klikając TUTAJ.

AKWARELA I GĄBKA

Najzwyklejsza, dobrze chłonna gąbka, czy kuchenny zmywak, to oprócz pędzli jedno z moich ulubionych materiałów do malowania akwarelą! Gąbka raczej daje nam możliwość pracy większymi plamami, dlatego nadaje się lepiej do pierwszych warstw malarskich. Ale to też kwestia wprawy i tego jaki efekt ostatecznie chcemy uzyskać.

Miedzy innymi,  gąbką możemy zwilżyć papier jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Możemy zrobić to na powierzchni całego arkusza, bądź jego wybrany przez was fragment.

Stosując ten zabieg pamiętajcie jednak o doborze dobrego papieru akwarelowego! Taka ilość wilgoci może spowodować odkształcenia po wyschnięciu akwareli!

Więcej o papierach do akwareli pisałam TUTAJ, więc zajrzyj koniecznie jeśli nie wiesz jaki będzie odpowiedni.

akwarela farba plama

Pracując akwarelą na takim wilgotnym podłożu uzyskamy delikatne, rozlewające się plamy. Jest to więc świetny sposób na przygotowanie partii tła w waszych pracach. Świetnie sprawdza się to między innymi w pejzażu – niebo malowane w ten sposób daje bardzo „naturalny” i lekki efekt. Podobnie, w innych partiach pejzażu takie podmalowanie, na które nakładamy kolejne coraz bardziej szczegółowe warstwy, wprowadza pożądaną lekkość w waszej pracy. Tą metodą możemy przygotować tak naprawdę każdy rodzaj tła, pod każdą tematykę. Pamiętajcie, że akwarela to technika, którą cechuje lekkość i delikatność, dlatego dążmy do podkreślenia jej walorów!

Nakładając na taki papier większą ilość farby uzyskamy bardziej intensywny efekt, dzięki czemu taka warstwa może nie wymagać wzmocnienia kolejnymi warstwami. Możemy też pracować bardziej delikatnie, uzyskując bardziej mgliste efekty i stopniowo budować pracę dodając kolejne szczegóły.

Praca na mokrym podłożu pozwala też uzyskiwać bardzo ciekawe faktury. Farba rozlewająca się po  mokrym podłożu jest świetnym rozwiązaniu jeśli chcemy uzyskiwać efekt „futerka”. Jeśli więc lubicie malować wasze ulubione zwierzaki, spróbujcie z tym patentem i malujcie na mokro!

Sprawdźcie też jak to robi chociażby Endre Penovác, wspaniały serbski akwarelista, słynny ze swoich puchatych kotów! Ale Penovac to nie tylko koty! Podejrzyjcie jakie efekty uzyskuje pracując na mokrym podłożu, bo to bardzo inspirujące!

MALOWANIE GĄBKĄ

Gąbkę jednak możecie też wykorzystać na inne sposoby – zwłaszcza maczając ją w farbie i odciskając na podłożu. Możecie to robić mokre na mokre, co da wam mglisty rozlany efekt, lub mokre na suche uzyskując efekt “kaszki”. Nakładając na gąbkę bardziej intensywny kolor możecie opracowywać np. partie zieleni w pejzażu, drzewa. Starajcie się jednak nie przesadzić z tą metodą, żeby nie uzyskać zbyt mechanicznego efektu. Wszystkie drzewa w waszej pracy namalowane w ten sposób mogą wyglądać zbyt jednakowo i sztucznie. Starajcie się więc działać rozważnie i traktujcie to jako urozmaicenie poszczególnych partii.

farba akwarela malowanie gąbką

SPRYSKIWACZ NA WODĘ

Spryskiwacz to kolejne dosyć wszechstronne narzędzie do pracy, które zapewne każdy z was posiada w domu. Spróbujcie wykorzystać pustą butelkę po kosmetyku czy detergencie, albo użyjcie zwyczajnego spryskiwacza do kwiatków. Oczywiście spryskiwaczem możemy punktowo zwilżyć podłoże, i tak jak w przypadku gąbki pracować na mokrym podłożu.

Możemy też spryskiwać nałożone już wcześniej większe plamy wydłużając ich czas schnięcia. Dzięki temu możemy np. dokładać koloru do plamy pozwalając by woda mieszała je między sobą, lub tworzyła estetyczne zacieki. Z pewnością, czasem ciężko w pełni kontrolować to co dzieje się z akwarelą pod wpływem większej ilości wody, jednak pozwala nam to też uzyskiwać nieoczywiste formy i ciekawe kształty.

Do spryskiwacza możecie też dolać odrobinę farby i tak zabarwiona wodą spryskiwać papier. Nie przesadźcie z ilością farby, bo spryskiwacz może się przytkać! Ten zabieg może się wam dobrze sprawdzić do partii tła, np. kiedy chcecie oddać burzową, deszczową lub śnieżną pogodę. Efekt ten wygląda równie ciekawie w partiach rozpryskującej wody, lub kwiecistych łąkach. To już kwestia waszej wyobraźni!

Pamiętajcie tylko, że takiego strumienia ze spryskiwacza nie mamy możliwości kontrolować, i musimy uważać by nie zapryskać sobie tych partii, które powinny pozostać „czyste”! Dlatego dobrą opcją będzie korzystanie ze spryskiwacza w mniejszej buteleczce (np. po kosmetykach).

malowanie spryskiwacz akwarela

SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW

Podobny efekt rozprysku możemy uzyskiwać przy pomocy szczoteczki do zębów. Pewnie wielu z Was zna ten patent, ale dla niewtajemniczonych – moczymy szczoteczkę w farbie i przesuwamy palcem po jej włosiu by pryskała farbą po papierze. Tu również efekt czasem ciężko kontrolować, a strumień drobnych plamek często przybiera podłużną formę, w przeciwieństwie do spryskiwacza, który daje efekt mgiełki o bardziej okrągłym i rozproszonym kształcie.

malowanie akwarelą galaxy niebo

SUSZARKA DO WŁOSÓW

Niezbędna dla niecierpliwych – szybko możemy przesuszyć poszczególne warstwy akwareli jeśli potrzebujemy pracować na sucho w kolejnych warstwach.

Pamiętajcie jednak by unikać bardzo mocnego i ciepłego strumienia powietrza, by nie zniekształcić papieru. Zaczekajcie również aż farba dobrze wsiąknie w papier! Strumień powietrza z suszarki może spowodować przemieszczanie się niektórych kropel farby, i co za tym idzie – wpłynąć na efekt końcowy waszej pracy.

SÓL KUCHENNA

Rzucając na mokrą farbę szczyptę soli kuchennej uzyskamy efekt drobnych plamek przypominających płatki śniegu. Na efekt jednak musimy poczekać aż farba wyschnie, lub przyspieszyć ten proces suszarką do włosów. Po wyschnięciu sól należy usunąć z powierzchni pracy i efekt gotowy. Tym sposobem możemy imitować efekt zamarzniętej szyby, śniegu, ale sprawdzi się to też w elementach pejzażu – np. w klimatach nadmorskich. Przetestujcie ten efekt, a na pewno znajdziecie jeszcze wiele zastosowań!

W tym eksperymencie ważna jest również ilość użytej soli, im więcej jej damy tym efekt będzie mniej plamisty, a bardziej będzie przypominał korozję. Podobnie jest z ilością farby, którą uprzednio użyjecie – im bardziej napigmentowana farba tym plamki stają się bardziej widoczne. Natomiast im cieńsza i bardziej rozwodniona – tym plamki są bardziej delikatne i subtelne.

Jeśli lubicie takie eksperymenty – polecam wypróbować w analogiczny sposób jeszcze inne produkty spożywcze takie jak sól gruboziarnista, cukier czy ryż.

SPIRYTUS

Spirytus również wam pomoże w urozmaicaniu powierzchni akwareli. Wkraplając lub pryskając na mokrą farbę uzyskamy plamki uwidaczniające kolor podłoża, tzw. wżery. W zależności jak bardzo mokra będzie farba i jaką ilość spirytusu na nią położymy, taką wielkość plamek uzyskamy. Im bardziej farba jest mokra, a kropla spirytusu większa tym większy wżer uzyskamy.

malowanie lis akwarela plamy

TOREBKA FOLIOWA

Istnieje jeszcze inny dosyć popularny trick. Na mokrą farbę akwarelową nakładamy torebkę foliową. Im cieńsza tym lepsza (np. torebka śniadaniowa). Nakładamy ją tak by na powierzchni utworzyły się zmarszczenia. Następnie czekamy aż farba porządnie wyschnie bo przy ściąganiu torebki może się nam coś porozmazywać (co w zasadzie też możemy wykorzystać jako zaplanowany plastyczny efekt). W ten sposób uzyskujemy marmurkowy efekt, z dużą ilością żyłek i delikatnych linii.

Czasami najprostsze przedmioty codziennego użytku mogą okazać się naszymi ulubionymi i niezbędnymi w codziennej pracy. Dlatego zawsze wszystkim bardzo polecam by testowali i eksperymentowali z różnymi technikami i wybierali to co dla nich najlepsze. Akwarela jest technika trudną, ale naprawdę można się z nią świetnie pobawić.

Patentów, które możemy wykorzystywać w malarstwie akwarelowym jest jeszcze wiele, i wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Jeśli interesuje Was ta tematyka to dajcie znać w komentarzu, chętnie przygotuję dla was kolejne wpisy. 

Zajrzyj do mojego poprzedniego wpisu o tym Jak malować akwarelą, by poznać podstawowe zasady i techniki tego malarstwa!

Oraz zajrzyj do wpisu Jakie farby akwarelowe wybrać, który przeczytasz TUTAJ.

malowanie folia marmur

Jeśli jesteś osobą poczatkującą, bądź zwyczajnie chcesz rozwinąć skrzydła, zapraszam do obserwowania i subskrybowania mojego kanału na platformie YouTube – znajdziecie tam mnóstwo cennych porad i wskazówek, oraz poznacie zasady jakimi rządzi się rysunek. Te zasady bardzo wam pomogą również w malowaniu!

Zapraszam również do wzięcia udziału w moim autorskim kursie rysunku online, który jest dostępny TUTAJ.

Od kilku dni istnieje możliwość korzystania z opcji trzymiesięcznego mentoringu, kliknij TUTAJ by poznać ofertę, bo ilość miejsc jest bardzo ograniczona!

1 thought on “AKWARELA – 7 PROSTYCH TIPÓW CZYM MALOWAĆ

  1. […] Więcej na ten temat znajdziesz w moim wpisie – 7 TIPÓW JAK MALOWAĆ AKWARELĄ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *