Filmy

filmy

poradnik dla początkujących - jak narysować owoce?

Ten tutorial pokazuje nie tylko w jaki sposób skonstruować podstawę owoców, które najczęściej posiadają przekrój okręgu. Również pokażę sposób na pokazanie “włosków” na skórce kiwi, to jak powinien wyglądać przekrój owoca oraz różnicę w cieniowaniu różnych fragmentów kulistych. Zobaczysz w jaki sposób pokazać trójwymiarowość obłych owoców oraz gdzie znajduje się cień rdzeniowy i światło odbite.

jak znaleźć środek w perspektywie?

W tym nagraniu pokażę Ci jak znaleźć środek płaszczyzny w perspektywie. Jeśli zawsze frustrowało Cię, że nie możesz w prawidłowy sposób umiejscowić danej rzeczy na środku w rysunku, w poprawny sposób to ten film jest dla Ciebie! Warto go obejrzeć bo wiele razy będziesz musiał skorzystać z tej metody.

internetowy kurs rysunku - podstawy rysunku

Jak to mawia klasyk – podstawy są najważniejsze w rysunku! Dlatego stworzyłam kurs, który krok po kroku, lekcja po lekcji przeprowadza przez proste zagadnienia, które tłumaczone są w prosty i skuteczny sposób. Dzięki kursowi będziesz w stanie naprawdę stworzyć nie tylko piękne ale i mądre prace, które zachwycą każdego! Dlatego nie ma co marnować czasu, po prostu wejdź i sam sprawdź: https://sztamborskakursy.pl/

korekta prac rysunkowych i malarskich - odcinek specjalny część 3

W tym odcinku pokażę Ci: jak stworzyć głębię w obrazach malarskich, w jaki sposób pokazać cień w pracy malarskiej; jak stworzyć miskę; w jaki sposób prowadzić kreskę przy rysowaniu tła.

porady dla rysowników - odcinek specjalny część 2

W tym odcinku pokażę Ci: jak stworzyć głębię w budynku architektonicznym; w jaki sposób narysować pionową elipsę; jak stworzyć dobrą plamę cienkopisem; w jaki sposób narysować opon.

1000 subskrypcji! odcinek specjalny część 1

Przez najbliższe dni będę publikować odcinki z porad dotyczących Waszych prac rysunkowych i malarskich, które podsyłaliście mi na maila lub wrzucaliście w komentarzu pod postem na grupie RYSUJ, MALUJ. W tym odcinku pokażę Ci: jak podejść do rysunku drzewa iglastego; w jaki sposób zrobić gładką plamę; jak stworzyć podporę muru romańskiego; czym jest stożek widzenia.

rysunek architektoniczny w praktyce, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem

Książka ta jest dziełem kilku autorów. Są to: Radosław Jan Balcerzak, Mirosław Orzechowski, Joanna Pętkowska-Hankel, Michał Suffczyński, Adam Sufliński, Tomasz Trzupek. To przewodnik po tym jak nauczają profesorowie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w Pracowni Rysunki i Malarstwa oraz historia pracowni. Jest to raczej forma albumu i spisu doświadczeń autorów niż typowa książka do nauki rysunku. W tym nagraniu recenzuję tą publikację oraz omawiam jakie tematy znajdziemy w środku.

jak działa perspektywa? sześciany

Wiele osób niestety popełnia duży błąd podczas ćwiczenia perspektywy na sześcianach. Rysuje je w perspektywie kolinearnej, która nie ma prawidłowego odniesienia do rzeczywistości. Dlatego w niniejszym filmiku rozprawiam się z popełnianymi błędami rysunkowymi.

jak rysować kwiaty? Przykład róż

Rysowanie kwiatów może wydawać się na tyle intuicyjne, że zazwyczaj mało kto zastanawia się czy faktycznie warto tworzyć korpus do tego typu rysunków. W filmie pokazuję jak rysować róże od góry i z boku. Również w jaki sposób wplata się do tego tematu geometria.

przecinanie brył - prostopadłościan

Dzisiaj spełniam się jako artystka chociaż często tak siebie nie nazywam. Potrzebowałam zrobić coś dla siebie i tak oto dzisiaj rozpoczęłam serię nagrań poświęconą przygotowaniom do obrazu malarskiego. Jak część z Was wie, uwielbiam malować kobiety. W tym odcinku pokazuję jak osobiście podchodzę do swoich rysunków krok po kroku.

przecinanie brył - prostopadłościan

Sposób przecinania, który dzisiaj pokazuje dotyczy nie tylko zagadnień geometrycznych, lecz także codziennych sytuacji. Natomiast stricte w filmie pokazuje jak można ćwiczyć perspektywę kiedy chcemy pokazać kształt, w jakim większa bryła przecina mniejszą.

szkice anatomiczne - jakie książki polecam?

Nauka rysowania ciała powinna rozpocząć się od zapoznania się z ogólnymi zasadami proporcji, dzięki którym jesteśmy w stanie w niemal każdej sytuacji uwzględniając skróty perspektywiczne, narysować postać. Temat ten jest na tyle istotny, że niniejszy film jest drugą częścią tematyki nauki rysowania postaci. Możemy w kanonie nauki rysowania postaci wyróżnić dwie zasady rysowania anatomii: rysowanie na podstawie struktury, czyli prostych brył zmodyfikowanych pod kształt postaci, oraz rysowanie na podstawie szkieletu.

rysunek i malarstwo - marlena sztamborska

Ten film jest inny niż wszystkie – został zrealizowany we współpracy razem z Patrykiem Dróżdżem, który był operatorem. Próbka moich umiejętności rysunkowych i malarskich. Nagranie pokazuje przyjemne dla oka ujęcia pokazujące obszary działania, którymi się zajmuję.

jak rysować łąkę? - rysowanie trawy

Rysowanie źdźbeł trawy, szczególnie w perspektywie może być kłopotliwe, ze względu na zmianę odległości i zanikanie detalu. W dzisiejszym filmiku pokazuję jaki ruch ołówka wykonywać, aby taka trawa wyglądała poprawnie i sprawiała wrażenie głębi. Kolejne fazy możesz zobaczyć na grupie na Facebook’u RYSUJ, MALUJ – serdecznie zapraszam!

odbicie lustrzane - konstrukcja

Często możemy zaobserwować odbicia na wodzie czy materiałach typy szyba, metal czy szkło. Inaczej konstruujemy odbicia ścian pionowych, a inaczej poziomych. Dzisiaj pokazuję w jaki sposób narysować odbicia wertykalne.

prosta martwa natura - jak namalować?

Temat dzisiejszego nagrania obejmuje malarstwo akrylowe. Wybrałam malowanie na papierze akwarelowym, aby pokazać Wam, że możecie również na takim podłożu malować, a nie tylko na płótnie. Skupiłam się na balansie kolorów dopełniających. Połączyłam pomarańczowo-czerwone grejpfruty z niebieską draperią.

jak narysować usta?

To zamykające wideo na temat rysowania różnych elementów twarzy 😉 Pokazuję jak rysować usta z przodu, bokiem i profilem. Wcześniejsze filmy dotyczyły rysowania oka i nosa również z tych ujęć. W tym odcinku pokażę Ci: prosty sposób na wyznaczenie linii ust patrząc na wprost, w jaki sposób wyglądają usta pod różnym kątem, jak stworzyć prawidłowe krawędzie ust.

jak narysować nos?

Jest to już trzeci filmik gdzie pokazuję kolejną część twarzy w 3 ujęciach – nos. Żeby ułatwić rysowanie, to warto na początku wyznaczyć sobie prostą bryłę na bazie trapeza zwężającą się u góry. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam rysować prawidłowy kształt nosa.

jak skonstruować cień rzucony na ścianę pionową?

W momencie, kiedy rzucamy cień na poziomą płaszczyznę to wystarczy wyznaczyć tylko kąt padania promieni oraz kierunek cienia. Jednak kiedy zakrzywia się on na pionowej ścianie, to w miejscu gdzie zaczyna się ściana cień wykrzywia się do pionu.

jak rysować oko? poradnik krok po kroku

To chyba jeden z najczęściej wyszukiwanych tematów, jeśli chodzi o naukę rysunku. Aby temat ten był łatwiejszy do zrozumienia jak zmienia się kształt oka pod różnym kątem, postanowiłam że pokażę oko z trzech ujęć – na wprost, z boku w ujęciu 3/4 oraz z profilu. Myślę, że rozłożenie tego zagadnienia na takie części jest kluczowe w ćwiczeniach studium.

nauka rysunku - co o tym sądzę?

Co sądzę o zasadach w rysunku? Czy musimy uczyć się perspektywy, żeby umieć rysować? Co nam dają różne reguły rządzące światem rysunku i malarstwa? Ten film jest inny niż te, które nagrywałam dotychczas. Przedstawiam swoją opinię na temat tego, dlaczego warto nauczyć się chociaż podstawowych zasad rządzących rysunkiem i czemu warto tą wiedzę pogłębiać.

jak działa cień rzucony?

W tym tutorialu pokazuję i rozwijam temat cienia rzuconego. Omawiam dokładnie konstrukcje kąta padania promieni ze źródła światła oraz kierunek cienia. Przedstawiam także praktyczne zastosowanie na podstawie rysowanego prostopadłościanu, który może reprezentować takie obiekty jak pudełko, cegła czy książka.

jak narysować stożek i ostrosłup? - konstrukcja i cień

Już drugi dzień wrzucania filmów codziennie przez najbliższe kilka dni! Dzisiaj pokazuję jak skonstruować stożek i ostrosłup. To bryły, które możecie wykorzystać w swoich rysunkach i obrazach. Dowiecie się również jak utworzyć od nich cień rzucony, a w przypadku stożka gdzie wypada cień rdzeniowy. Bryły te możecie wykorzystać podczas rysowania piramid, wieżyczek zamków i budynków sakralnych oraz innych przedmiotów takich jak rożek od lodów.

w jaki sposób działa cień rzucony? - Kąt padania promieni oraz cień rzucony

Ze względu na to, że obecnie wiele osób ma więcej czasu wolnego niż dotychczas, przygotowałam dla Was serię codziennych materiałów wideo, które będę przez kilka najbliższych dni wrzucać codziennie! Mam nadzieję, że łączycie się ze mną w akcję #zostajewdomu i razem ze mną korzystacie z możliwości szlifowania swojego warsztatu artystycznego. Dzisiaj pokazuję w jaki sposób wpływa różnica w wyglądzie cienia rzuconego, kiedy zmieniacie umiejscowienie źródła światła. Dzięki temu będziecie wiedzieć jak możecie zmieniać jego umiejscowienie i będziecie znać zasady rządzące światłem. Bardzo wartościowy materiał!

rysowanie prostych linii - 3 skuteczne ćwiczenia!

Odwieczny problem osób, które chcą narysować architekturę, meble czy nawet pudełko – proste linie. Zmora wielu ale jest na to sposób! W tym materiale pokazuję 3 bardzo łatwe ćwiczenia, dzięki którym narysujesz proste linie. Ważne przy tym jest, aby mieć sztywny nadgarstek, o którym tak często wspominam 🙂 Dzięki temu unikniecie nieestetycznych wygięć linii w łukowatym kształcie a wasza praca będzie wyglądać estetycznie. To wartościowy materiał również dla tych, którzy chcą rozluźnić rękę przed rysowaniem większego rysunku.

jak CIENIOWAĆ drzewo liściaste?

W nagraniu pokazuję konkretne rady dotyczące stawiania kresek i tworzenia linii, dzięki którym stworzycie swoje drzewo liściaste. Ten materiał wideo jest kontynuacją poprzedniego, gdzie pokazałam w jaki sposób zrobić pierwsze fazy rysunku drzewa. W tym odcinku pokażę Ci:  jak stworzyć krawędzie światłocienia; w jaki sposób cieniować tak, aby drzewo wyglądało na przestrzenne; jak budować poszczególne etapy; w jaki sposób prowadzić kreskę przy cieniowaniu; gdzie dodać światło odbite. Serdecznie zapraszam!

jak narysować drzewo liściaste?

To zdecydowanie jeden z lepszych tutoriali na moim kanale YouTube. Zmieniłam ustawienie kamery obejmujące moją osobę, dodałam nową czołówkę oraz końcowy ekran. Najważniejsze jest jednak to, że w filmie pokazuję w jaki sposób stawiać linie przy rysowaniu organicznych rzeczy – w tym przypadku na tapet zostało wzięte drzewo liściaste. Tego typu drzewa wymagają trochę innej kreski niż drzewa iglaste. Ważne jest tutaj oddanie miękkości kęp liści i sztywności pnia oraz gałęzi. Krok po kroku pokazuję etapy rysunku wstępnego. Kolejny materiał wideo będzie kontynuacją i pokazywać będę w jaki sposób cieniować to drzewo. Serdecznie zapraszam!

jak przekręcić sześcian?

W tym filmie w odpowiedzi na prośbę jednego z widzów kanału postanowiłam nagrać materiał o przekręcaniu sześcianu w perspektywie. Na tym materiale pokazuję przekręcenie o kąt 45 stopni, który musimy wykonać na elipsach wpisanych w ściany sześcianu. Ważna jest tutaj precyzja i dokładność w liniach, ponieważ przy krzywych liniach ostateczny wygląd może być przekłamany. Istotne jest to, żeby pamiętać, że krawędzie przekręconego sześcianu muszą byś styczne do elips naszego pierwotnego kubika. To zdecydowanie materiał dla osób średnio-zaawansowanych, chociaż dla początkujących daje możliwość lepszego widzenia przestrzennego 🙂

najgorszy poradnik dla artysty?

Książka Dieter’a Schlautmann’a Rysować każdy może! jest dostępna w wielu księgarniach. Biorąc ją do ręki spodziewałam się naprawdę świetnego materiału do nauki i… No właśnie, pewne fragmentybardzo wartościowe, inne już mniej. A część jest narysowana niepoprawnie! Dlatego na materiale wideo pokazałam, które miejsca w książce wytłumaczone są niepoprawnie i w jaki sposób powinny być pokazane. Zapraszam do obejrzenia!

podstawy koloru - rgb i cmyk

W tym materiale streszczam książkę Jose’a M. Parramon’a Jak powstaje kolor. Pokazuję różnicę i charakterystykę dwóch palet kolorów – RGB oraz CMYK. Obie mają bardzo mocne powiązanie między sobą co pokazuję na filmie. Przedstawiam także koło barw i omawiam jak z kolorów podstawowych utworzyć kolory pochodne oraz trzeciego rzędu. Na końcu demonstruję wielorakie połączenia kolorystyczne, które są tak zwanymi kolorami dopełniającymi. To łączenia barw, które pasują do siebie harmonijnie. Bardzo wartościowe wideo, zapraszam nie tylko artystów!

jak cieniować rzeźbę?

Ten materiał jest kontynuacją poprzedniego. Postanowiłam pokazać w jaki sposób cieniuję rzeźbę, ponieważ to cieniowanie różni się od cieniowania innych płaszczyzn. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że cała rzeźba posiada tylko jedną strukturękamień. Kiedy rysuje się portret człowieka to trzeba uwzględnić różnicę w wyglądzie skóry, szklistości oka i szorstkości włosów. Tutaj trzeba skupić się na podkreśleniu jednego materiału, dlatego w tym przypadku polecam szrafowanie w jednym kierunku. Koniecznie obejrzyj także poprzedni materiał wideo!

jak zacząć rysunek? - metoda siatki i jednostki podstawowej

W tym nagraniu pokazuję świetną metodę dla zarówno początkujących artystów jak i zaawansowanych. Pozwala na dokładne odwzorowanie zdjęcia na rysunku. Polega na podzieleniu swojego zdjęcia na siatkę kwadratów jak i naszej kartki, na której będziemy rysować. Teraz wystarczy, że będziesz liczyć proporcje odcinków względem siatki i potem przełożysz to na swoją kartkę. Tak naprawdę to jedyna metoda dająca tak precyzyjne kopiowanie. Z całego serca polecam ten materiał dla każdego!

WIEDŹMIN - TIMELAPSE

W niniejszym filmiku pokazuję w przyspieszeniu, czyli tzw. timelapsie jak rysuję wiedźmina. Użyłam w tym celu trzech ołówków – 2b, 5b oraz 7b. Najważniejsze przy powstaniu tego rysunku było rysowanie etapowe, gdzie najważniejszym krokiem są pierwsze linie pomocnicze. Zauważ, że po wstępnym zarysie i ustaleniu proporcji przechodzę do zaznaczania detali, a dopiero na samym końcu cieniuję. To ogromnie ważne, by nie śpieszyć się i po kolei przechodzić z kroku pierwszego do ostatniego. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda wiedźmin w moim wykonaniu to zapraszam do obejrzenia tego krótkiego filmu 🙂

JAK NARYSOWAĆ OTWARTĄ KSIĄŻKĘ?

Żeby narysować otwartą książkę potrzeba znać podstawy perspektywy. Dlatego warto obejrzeć najpierw materiał na moim kanale YouTube Perspektywa jedno i dwuzbiegowa. Pokazuję tam jak rysować płaszczyzny w tych dwóch wariantach. Przy rysowaniu takiej książki najważniejsze jest rysowanie tekstu po kształcie zagiętej kartki. Serdecznie zapraszam do obejrzenia!

JAK NARYSOWAĆ SZKLANKĘ?

Rysowanie szklanki może wydawać się proste, jednak jak można zauważyć szklanka na filmie posiada ośmiokąt w podstawie. Żeby szklanka wyglądała poprawnie w perspektywie ważne jest, by narysować w dolnej podstawie dwa przekręcone względem siebie kwadraty w perspektywie. Rysowanie samego szkła wymaga odczytania wielu plam, które na początku zaznaczamy lekkim konturemZapraszam do oglądania!

PROPORCJE TWARZY - ANDREW LOOMIS

Rysowanie twarzy i ćwiczenie jego studium to chyba najbardziej popularny temat wśród artystów. Ale niestety, większość osób skupia się albo na rysowaniu pojedynczych części takich jak oko czy usta albo bezmyślnie kopiują zdjęcie z lewej do prawej… Jednak jak można zauważyć – twarz jest symetryczna. Dlatego warto przestudiować jej budowę i proporcje, dzięki którym Wasz rysunek będzie o niebo lepszy. Serdecznie zapraszam do obejrzenia wyczerpującego filmiku o proporcjach twarzy w ujęciu z przodu i z boku.

SZKICE RYSUNKOWE I MALARSKIE

Temat szkiców jest bardzo prosty – pokazujemy w szybkim ujęciu dany temat, który chcemy tworzyć. W przypadku tego filmu pokazuję proces od szkiców głównego przedmiotu tematu, przez wybór kompozycji, kończąc na złapaniu kolorystyki. To ogromnie ważny proces, który niestety przez wielu jest pomijany, dlatego zapraszam Was do oglądania i inspirowania!

JAK NARYSOWAĆ WALEC I CO TO JEST CIEŃ RDZENIOWY?

Walec jest bryłą prostą, jednak kryje w sobie kilka ważnych właściwości obłych figur przestrzennych. Zasady, które pokazuję w filmie przydają się podczas rysowania takich rzeczy jak cień na ciele, pniu drzewa czy wazonów. Ważny jest cień rdzeniowy, który tworzy się w miejscu, gdzie już nie dochodzi światło.

JAK NAMALOWAĆ DYNIĘ?

Dynia to wdzięczny temat do malowania. Na powyższym filmiku pokazuję krok po kroku jak namalować ją farbami olejnymi. Gama kolorystyczna skupia się na pomarańczach, zieleniach i odcieniach ochry. Żeby oddać głębię obrazu postanowiłam umieścić dynię wśród źdźbeł trawy. Dzięki temu dodałam lekką asymetrię, która kontrastuje z symetrią warzywa.

JAK NARYSOWAĆ KRAJOBRAZ GÓRSKI OŁÓWKIEM?

Krajobraz górski łączy w sobie kilka elementów, którym trzeba nadać charakter przy cieniowaniu, żeby widać było co dokładnie odzwierciedla. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób uzyskać wygląd trawy, kamieni czy nieba to zachęcam do odwiedzenia mojego kanału na platformie YouTube.

JAK NARYSOWAĆ JABŁKO?

Jabłko jest najczęściej rysowanym tematem analizującym cień rdzeniowy oraz rysowanie obłości. Jeśli jesteś zainteresowany jak narysować ten owoc to zachęcam nie tylko do odwiedzenia mojego kanału na platformie YouTube, ale także do subskrypcji mojej strony internetowej! Dzięki temu będziesz mógł pobrać DARMOWY MATERIAŁ, w którym krok po kroku tłumaczę jak narysować jabłko.

JAK NAUCZYĆ SIĘ RYSOWAĆ POSTAĆ LUDZKĄ?

Dużo osób zastanawia się od czego zacząć rysowanie człowieka. W poniższym filmie odpowiadam na to pytanie i jednocześnie podaję mnóstwo przykładów w jaki sposób możesz wykorzystywać sytuacje do rysowania ludzi. Przy okazji robię przegląd moich szkicowników, w których pokazane są rysunki z ostatniego roku. Zapraszam do oglądania!

ARTYSTO! TĘ KSIĄŻKĘ MUSISZ MIEĆ

Na początku artystycznej drogi nie każdy wie po jaką książkę warto sięgnąć. Jeśli interesujesz się rysunkiem, kostiumologią, złotnictwem, architekturą, malarstwem, grafiką… To koniecznie kup tę książkę! A jaką? Tego dowiesz się z filmu, na który serdecznie zapraszam 🙂

JAK PODZIELIĆ PŁASZCZYZNĘ NA CZĘŚCI PARZYSTE I NIEPARZYSTE?

Na każdym etapie rysowania powinniśmy znać podstawy dzielenia płaszczyzn. Przydaje się to przy rysowaniu okien lub drzwi w równych od siebie odstępach. Żeby poznać te metody rysunku w perspektywie, warto je przećwiczyć w rzucie z góry, który tutaj prezentuję. Zapraszam na bloga i na kanał YouTube, żeby dowiedzieć się więcej!

 

PERSPEKTYWA JEDNO I DWUZBIEGOWA

Perspektywa jest zagadnieniem, od którego każdy przyszły rysownik powinien rozpocząć swoją naukę. W tym filmie opowiadam i pokazuję perspektywę jednozbiegową i dwuzbiegową tworząc jednocześnie przejrzysty rysunek mebli by pokazać zastosowanie. Zapraszam do oglądania! 

JAK NARYSOWAĆ SZAFKĘ – SZEŚCIAN?

W tym filmie pokazuję jak narysować krok po kroku zgodny w perspektywie sześcian. Jednocześnie pokazuję przykładowe zastosowanie w formie szafki. Jeśli jesteś ciekawy jak stworzyć ten prosty mebel to zapraszam do oglądania!